Simplify 4 Lives

A quest for a life that's simpler, sweeter, and a little more satisfying…

Saving Money on Laundry Detergent September 20, 2010

Filed under: Saving Money — celestesda @ 10:04 pm

I thought I’d write a quick note on a money saving tip tonight.  Back in the spring, I heard an advertisement on the radio about a local salvage store that was offering laundry detergent and fabric softener at a very discounted price, sold by the ounce or gallon.  It is offered at a significantly cheaper price than I can buy it for retail in my area, so I thought I’d try utilizing this money saving offer.  I saved my bottles after I used all the liquid, and then bought an extra set so I would have four bottles to refill, thinking that when I ran out of one set, I could go to set number two, and then refill the first set, thus never running out.  Well, in the busy craziness that is my life, I’ve let all four run out before, but thats another story.

Today, I needed to stop by for an overdue refill.  I had only a little fabric softener left at home, completely out of detergent, and my laundry is quickly piling up, so I knew I had to stop today.  Before I tell the amazing price that I paid for my laundry liquids, I want to tell you that as of today, I’m really not sure what a bottle of laundry detergent or fabric softener costs at a discount store like Walmart, but I did a quick Google search for items on sale and came up with these current prices, which seem to be that a national brand of laundry detergent ranges from $8 to $10 for about 40 ounces.  Correct me if I’m wrong, because like I said, it’s been a while.  If those prices are accurate, the price per ounce would be .20-.25 per ounce.  Outrageous!!  Anyway, to the good part!!  Here’s the total price and products I bought today:  two – 40 oz. bottles refilled with Gain laundry detergent, one-51 oz. bottle of Downy fabric softener, a bag of ice, and a small bear filled with local honey, all for a price of $15.35!!  That equals out to .08 per oz. for the laundry detergent, which was $3.20 per bottle, and .07 per oz. for the fabric softener, which was $3.57 per oz!  I’m so excited about my savings!!  I could go even further into the environmental savings, but I’ll save that one for you to ponder.

Check around at your local salvage stores, or other money saving discount stores to see if they offer this type of service, and if not, there are other ways you can save money on these products while still purchasing them at retail prices.  I use some of these tricks as well:

  • Use less detergent/softener.  I’ve found that you only need a quarter to a half of what the product tells you to use.
  • Try substituting some of your softener with vinegar. I ran out of softener recently, and used vinegar after reading about it on a few websites, and it really works, although it doesn’t cut out the static.  I did read that you can use a wadded up piece of aluminum foil to help with static, but I have not tested this yet.
  • Other sites suggest re-wearing some clothing pieces, and re-using towels.  This has to be a personal preference on your part!  🙂
  • Make your own.  There are tons of recipes out there, but depending on the availability of the ingredients in your area, it may cost about the same.   You also need a pretty large container or storage area for the yield of these recipes.

I hope that this post will help you save money, even if it’s just a little!

Advertisements